Dantų implantai

Ką dar verta žinoti?

Ką dar reikėtų žinoti apie protezavimą ant implantų?

Protezavimas ant implantų  turi daug ypatumų. Vertėtų trumpai apžvelgti implantacijos ir protezavimo ypatumus priekinių dantų srityje. Dantimis mes ne tik kramtome , atkandame maistą, tačiau jie svarbūs mūsų veido estetikai, šypsenos grožiui. Netekūs jų  jaučiamas  diskomfortas.  Priekinių dantų implantacija bei protezavimas neretai būna didelis iššūkis gydytojui, kadangi reikalinga išgauti ne tik protezų gerą funkcionalumą , tvirtumą, bet taip pat reikalinga pasiekti gerą estetinį vaizdą. Kai kuriais atvejais tai pasiekti būna sunku, reikalingos papildomos priemonės ir intervencijos .

Mūsų šypsena  unikali, todėl jos grožį nulemia įvairūs faktoriai.  Didelės reikšmės turi  dantų forma, padėtis, spalva, skaidrumas. Ne mažiau  reikšmingos yra   dantenos jų kontūras ,spalva, storis.  Suplanuojant dantų protezavimą reikėtų įvertinti  visus faktorius.

Priekiniai dantys ir dantenos turi unikalią spalvą ,formą, storį, skaidrumą.

Netekus priekinio danties tirpsta kaulas, pasislenka dantenos ,  gretimi dantys. Tokiu atveju būna  sudėtinga išgauti gražų dantenų kontūrą , nes  nei dantenų ,nei kaulo jau nėra. Implantacijos metu tenka daryti kaulo ir dantenų pastorinimo procedūras.

Netgi  esant pakankamai dantenų ir kaulo reikalingos papildomos priemonės .Norint pasiekti gerą estetinį rezultatą , būtinas dantenų kontūro suformavimas. Tai atliekama gaminant laikiną vainikėlį  ir jo pagalba išformuojat gražias dantenos.

Taip pat didelės reikšmės turi protezavimo dalių parinkimas. Labai svarbu suplanuoti kokia bus naudojama protezo atrama. Apie tai vertėtų pakalbėti plačiau.

Atrama  (abatmenas)

Gaminant dantų protezus ant implantų ,labai svarbi protezavimo dalis  yra atrama (ang.  abutment). Atrama- tai  dalis ,ant kurios bus fiksuojamas  dantų protezas (pavienis danties vainikėlis , tiltinis protezas,  ar išimamas protezas). Tai tarsi jungtis tarp implanto ir dantų protezo. Atrama prie implanto  fiksuojama varžteliu , o dantų protezas prie atramos klijuojamas specialiu cementu arba   prisukamas varžteliu.  Atrama turi glaudų ryšį su dantenomis.

Implanto atrama jungia danties implantą su dantų protezu

Taip atrodo protezo atrama prisukta prie implanto. Jinai glaudžiai kontaktuoja su dantenomis suformuodama gražų dantenų kontūrą. Ant jos bus fiksuojamas dantų protezas.

Atramos būna  standartinės  ,  pagamintos implantų gamybos įmonėse arba gali būti gaminamos individualiai ,atsižvelgiant  į konkrečią  situaciją burnoje. Šiuo  metu vis labiau populiarėja individualiai gaminamos atramos, nes  kiekvieno žmogaus burna individuali, skiriasi dantenų forma, dantų kryptis bei dantų sukandimas. Individualiai gaminamos atramos  leidžia   pasiekti  geresnį  estetinį  ir funkcinį dantų protezavimo rezultatą.

Standartinės atramos (Jų forma ir dydis yra standartiniai)

Individualiai pagamintos atramos (Jų forma varijuoja ir labai priklauso nuo to kokia yra individuali situacija burnoje ,o tai įgalina pasiekti geresnį protezavimo rezultatą)

Planuojant protezavimą ant implantų labai svarbu nuspresti iš ko bus pagamintos atramos. Tai   turės didelės reikšmės galutiniam protezavimo rezultatui. Šiuo metu protezo atramos  dažniausiai gaminamos iš titano arba iš cirkonio oksido keramikos. Tačiau tarp jų yra tam tikrų skirtumų.  Pabandykime tai apžvelgti plačiau.

Titaninė atrama

Protezo atramoms  gaminti naudojamas  1-4 kategorijos didelio grynumo  titano  lydiniai.Tai tvirtas, blizgantis, atsparus korozijai, baltai, sidabriškai metalinės spalvos metalo lydinys.

Iš titano pagamintos dantų implantų atramos

Cirkonio atrama

Šnekamojoje kalboje dažniausiai naudojamas žodis „cirkonis“ nėra tikslus – pats cirkonis yra metalas, o medicinoje naudojamas   cirkonio oksidas su (ZrO2) 3 – 5% itrio oksido (Y2O3) priedu. Iš šio medžiagų mišinio ir gaminamos  cirkonio atramos implantams.  Iš cirkonio oksido miltelių mišinio yra gaminami blokeliai-ruošiniai.

Iš šitokių blokelių moderniuose frezavimo laboratorijoje yra frezuojamos cirkoninės atramos.

Taip atrodo pagaminta cirkoninė atrama

Cirkoninės atramos vis dažniau  naudojamos odontologijos praktikoje , nes turi keletą svarbių privalumų.Ši medžiaga yra nepaprastai tvirta. Jos tvirtumas  pranoksta daugelį plieno rūšių.Balta cirkoninės atramos spalva bei skaidrumas įgalina pasiekti geresnį estetinį rezultatą protezuojant.Tai ypač aktualu protezuojant priekinius dantis .Esant plonoms dantenoms,  naudojant paprastą titano atramą, metalas gali kontrastuoti,  sukurdamas patamsėjusių dantenų efektą ,be to,  laikui bėgant dantenos atsitraukia ,  todėl  gali atsidengti  tamsus  metalinis atramos kraštelis  . Naudojant cirkonio atramas  to išvengiama  ir suprotezuotas dantis atrodo  estetiškiau.

Cirkoninės atramos balta spalva bei skaidrumas, leidžia pasiekti geresnį protezavimo rezultatą

Titaninės atramos metalas šviečiasi ties dantenų krašteliu.

Cirkoninė atrama burnoje (1pav. vaizdas iš šono, 2pav. vaizdas iš viršaus)

Naudojant cirkoninę atramą galima išvengti kai kurių netikslumų ir pasiekti puikų estetinį rezultatą

Galima drąsiai teigti, jog šiuo metu Lietuvoje  visų tipų protezų atramos ant implantų yra sėkmingai taikomos. Tik labai  svarbu,  jog   odontologas tinkamai įvertintų jūsų situaciją burnoje ir  patartų, kokia atrama jūsų atveju yra tinkamiausia. Be abejo,  moderniausios šiuo metu laikomos cirkoninės atramos , ne standartinės, bet pagamintos individualiai.  Jos  žymiai brangesnės. Tačiau tai nereiškia, jog tik jas reikėtų naudoti. Paprastesniais atvejais, kai visos sąlygos dantų implantacijai ir protezavimui yra geros, dantų protezavimas bus sėkmingas naudojant bet kokias atramas.

Apibendrinant galėtume pasakyti , jog protezavimas ant implantų yra sudėtingas,  atsakomybės ir patirties reikalaujantis  procesas.  Jūsų gydytojas turėtų žinoti daug dalykų , įvertinti daug svarbių faktorių, informuoti jus apie galimus sprendimo variantus. Savo darbo praktikoje pastebėjome, jog  daugelis pacientų pirmo skambučio metu nori sužinoti daug konkrečių dalykų tiek apie dantų  implantaciją , tiek apie protezavimą. Ir tai yra suprantama. Tačiau dažniausiai tas pokalbis būna beprasmis, nes gydytojas  telefoninio pokalbio metu  negalės įvertinti jūsų situacijos ir visa informaciją kurią gausite gali pasirodyti visiškai neteisinga. Nevarginkite savęs bereikalingais dalykais,kurie gali  jus suklaidinti, geriau atvykite konsultacijai pas gydytoją , kuriuo pasitikite.

Dantų implantai © 2024. Visos teisės saugomos.

Sukūrė: