Dantų implantai

Dantų implantacijos istorija

Dantų implantacija nėra naujas gydymo metodas.  1931 metais archeologai Hondūre tirdami Majų civilizacijos palikimą, išlikusį nuo 600 mūsų eros metų surado apatinio žandikaulio fragmentą, priklausiusį jaunai Majų moteriai (Ring M.E. 1985). Žandikaulyje trūko trijų kandžių, kurie buvo pakeisti iš kriauklės pagamintais implantais. Apie keturis dešimtmečius archeologai manė, jog implantai buvo įstatyti moteriai mirus, laidojimo apeigų metu, kaip tai buvo darome senovės Egipte. Tačiau 1970 metais Brazilijos dantų akademijos profesorius Amadeo Bobbio radiografijos metodu nustatė kompaktinio kaulo susiformavimą aplink implantus ir tai leido padaryti išvadą, kad implantai buvo įdėti moteriai esant gyvai. Vėliau buvo rasta ir daugiau įrodymų, jog buvo bandoma atlikti dantų implantaciją naudojant dramblio kaulo ar medinius implantus.

Hondūre 1931 m. rastas apatinis žandikaulis, kuriame kandžius pakeičia 3 kriauklės gabalėliai. Datuojamas apytiksliai 600 m. e. m., šis žandikaulis – seniausias sėkmingų intrakaulinių implantų pavyzdys.

Viduramžiais šioje medicinos srityje nebūta didelės pažangos. Dauguma implantacijų buvo atliekamos į išrautų dantų vietą įstatant kito žmogaus dantį. Garsus arabų chirurgas Abul Kasim (936-1013 m.) naudojo implantus, pagamintus iš jaučio kaulo. Kai kuriais atvejais būdavo naudojami mirusių žmonių dantys. Galiausiai suprasta, kad dantų iplantacija – dažna užkrečiamųjų ligų ar net mirties priežastis.

Tačiau lūžis dantų implantacijoje įvyko tik 1952 metais, kai švedų mokslininkas chirurgas ortopedas P. I.Brånemark pradėjo tyrinėti kaulo gijimą ir regeneraciją. Jis panaudojo titaninius cilindrus  tirti triušių kaulo kraujotaką. Užbaigus eksperimentą  mokslininkas , norėjo  pašalinti juos, tačiau pamatė jog tai padaryti yra labai sunku. Titaninai cilindrai  pilnai suaugo su  kaulu.

Šiulaikinės dantų implantacijos pradininkas Per-Ingvar Brånemark

1965 metais Brånemark dirbdamas Geteborgo universiteto anatomijos profesoriumi įdėjo pirmą titaninį dantų implantą savanoriui pacientui iš Švedijos Gösta Larsson. Šis implantas pacientui sėkmingai ištarnavo 40m. Nuo to laiko buvo paskelbta daug mokslinių straipsnių apie dantų implantų tyrimus.

Nuo 1978 metų dantų implantai buvo pradėti gaminti komerciniu būdu. Šiuo metu yra žinoma daugiau nei 200 firmų gaminančių dantų implantus.

Pirmą danties implantą, atitinkantį medicininius reikalavimus, Lietuvoje pagamino gyd. O.Surovas 1981 metų gegužės mėn.. Pirmąją dantų implantacijos operaciją Lietuvoje atliko prof. S.Čepulis 1981 spalio 9 d.

Šiuo metu šis gydymo metodas plačiai paplito pasaulyje ir Lietuvoje.Vien  JAV per metus implantuojama apie 800 000 dantų implantų. Lietuvoje nesudėtingas dantų implantaciją gali atlikti kiekvienas bendrosios praktikos gydytojas odontologas, sudėtingesnes dantų implantacijos procedūras  atlieka odontologasi specialistai (burnos chirurgai, periodontologai, veido-žandikaulių chirurgai).

Dantų implantai © 2024. Visos teisės saugomos.

Sukūrė: