Dantų implantai

Iš ko gaminami dantų implantai?

Šiuo metu patys populiariausi  sraigtiniai  implantai, gaminami iš biologiškai suderinamo titano.

Titanas (Ti) yra devintasis pagal paplitimą cheminis elementas Žemėje (sudaro 0,6 % Žemės plutos masės), kurio atominis numeris 22, cheminis simbolis – Ti. Tai lengvas, tvirtas, blizgantis, atsparus korozijai baltai, sidabriškai metalinės spalvos metalas. Titanas yra toks pat tvirtas kaip plienas, bet 45 % lengvesnis. Titanas yra 60 % sunkesnis už aliuminį, bet dvigubai tvirtesnis. Titano lydiniai nėra elastingi, tačiau labai klampūs. Šios savybės daro Titaną labai atsparų įprastinėms metalo nuovargio rūšims.

Titano rūda

Dantų implantams gaminti naudojamas  1-4 kategorijo didelio grynumo  titano  lydiniai. Normaliomis sąlygomis žmogaus organuose yra 1 mg titano šimtui gramų žmogaus audinių pelenų. Toks didelis ir gana pastovus elemento kiekis žmogaus organizme rodo, kad titanas yra gyvybiškai svarbus. Deja, eksperimentiškai nenustatyta kokiuose metaboliniuose procesuose jis dalyvauja.

Titano lydinys

Titanas žmogaus organizme yra bioinertiškas,tai yra  nesukialia jokių alerginių reakcijų. Taip pat pasižymi puikiomis osteointegracinėmis savybėmis. Osteointegracija-  tai procesas, kurio metu kaulas sukimba ir suauga su titaniniu  implanto paviršiumi

Elektroninio mikroskopo pagalba galima matyti kaip kaulo ląstelė suauga su titaniniu paviršiumi

Šią nuostabią titano savybę pirmasis 1952m pastebėjo Švedijos mokslininkas profesorius   Per-Ingvar Brånemark .   Jis panaudojo titaninius implantus  tirti triušių kaulo kraujotaką. Užbaigus eksperimentą , mokslininkas  norėjo  pašalinti implantus, tačiau pamatė jog, tai padaryti yra labai sunku. Titaninai implantai  pilnai suaugo su  kaulu.

Implanto paviršius žiūrint pro mikroskopą (galima pastebėti sudėtingus paviršiaus nelygumus).

Siekiant dar geresnių   implanto osteointegracinių sąvybių , jų titaniniai paviršai  paruošiami  įvairais metodais  (ėsdinami cheminėmis priemonėmis, purškiami abrazyvinėmis dalelėmis, apdorojami lazeriu, ) Visa tai padidina implanto paviršiaus plotą ir pageriną jo prigijimą kaule.

Šiuo metu  dantų implantai pradėti gaminti iš cirkonio oksido keramikos. Cirkonio oksido keramika tai baltos spalvos , labai tvirta medžiaga. Jos fizikinės savybės pranoksta kai kurių metalų lydinių savybes. Taip pat jinai pasižymi puikiu biosuderinamumu ir puikiai prigyja žandikaulyje. Tačiau cirkonio implantai pradėti naudoti praktikoje visai nesenai. Todėl sunku ką nors pasakyti apie jų ilgalaikį patikimumą.

Iš cirkonio oksido keramikos pagamintas implantas

Dantų implantai © 2024. Visos teisės saugomos.

Sukūrė: